top of page

Liselere Tercih Başladı Ama..

Liselere giriş sorunlu başladı sanki sorunlu da gidiyor. Şu saate kadar sağlıklı bir tercih sıralaması yaptım diyene rastlamadık.Kimi sistemi bir türlü anlayamadığı için yol alamıyor, kimileri de teknik sorunlar yüzünden tıkanmış durumda. MEB keşke, çok anlaşılır bir şekilde, sekiz, on maddelik tercih ve kayıt yol haritası hazırlasa, ne iyi olur. Ama nerdeeee… Tercih ve kayıt süreciyle ilgili olarak, velilerin kafası karma karışık. MEB, “en çok sorulan sorular” diye bir bölüm açabilir ve gelen ortak soruları burada cevaplayarak, en azından doğru bir bilgilendirme yapabilir. Ve bunu da mutlaka yapmalıdır. İşte o sorulardan bazıları: . Yüzdelik dilimler neden açıklanmadı? Açıklanırsa ilk kayıt dönemi yüzdelik dilimleri mi olacak yoksa son kayıt dönemine ait olanlar mı olacak?

. Her okul için, geçen yıl, en son alınan öğrencinin, Türkiye sıralaması açıklanacak mı?

. Adrese dayalı 5 okul tercih ederken, herhangi bir alandaki 3 okula ilaveten yapılacak artı iki tercih zorunlu mu? Yani 3 anadolu lisesi seçen öğrenci ayrı iki imam hatip ya da meslek lisesi seçmek zorunda olacak mı?

. Eve en yakın okul yerine komşu bölge tercih etmek zorunda kalan öğrenci, bunu istemezse ne olacak?

. Hiç kimseyi istemediği okula göndermeyeceğiz deniliyordu. Eğer zorlama tercih olursa, bu istenmeyen okul anlamına gelmez mi?

. Sadece istediği okulları tercih edip, hiçbir yere giremeyen öğrenci ne olacak?

. Özel okullara kaydını yaptıran, daha sonra nakillerden yararlanabilecek mi?

. Nakil döneminde, tercih edilmeyen okullara nakil istenebilecek mi?.. Bu sorulara sizler de yeni sorular ekleyebilirsiniz ama asıl önemli olan resmi açıklamalar. Haydi MEB, seni alkışlamaya hazırız…


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentar


bottom of page